  • AT89C55WD-33AC
AT89C55WD-33AC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C55WD-33AC
HK JDW NO:
69-AT89C55WD-33AC
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 44 Pin 5V TQFP
Quantity:
In Stock : 4820
Step5Bar-code shipping tag
AT89C55WD-33AC
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    20kB
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    33MHz
  • Access Time
    33 μs
    3
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    20480
  • Core Architecture
    8051
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of Programmable I/O
    32
  • RAM (bytes)
    256
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm