  • AT89C52-16JC
AT89C52-16JC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C52-16JC
HK JDW NO:
69-AT89C52-16JC
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V PLCC
Quantity:
In Stock : 15233
Step5Bar-code shipping tag
AT89C52-16JC
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    44
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    256B
  • Frequency (Max)
    16MHz
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • RAM (bytes)
    256
  • Length
    16.5862mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm