  • AT89C52-12AC
AT89C52-12AC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C52-12AC
HK JDW NO:
69-AT89C52-12AC
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V TQFP
Quantity:
In Stock : 12579
Step5Bar-code shipping tag
AT89C52-12AC
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    44
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    256B
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Frequency (Max)
    12MHz
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • RAM (bytes)
    256
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm