  • AT89C51-16AC
AT89C51-16AC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C51-16AC
HK JDW NO:
69-AT89C51-16AC
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V TQFP
Quantity:
In Stock : 14115
Step5Bar-code shipping tag
AT89C51-16AC
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    4kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    128B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    16MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    4096
  • Core Architecture
    80C51
  • CPU Family
    8051
  • Number of Programmable I/O
    32
  • RAM (bytes)
    128
  • Length
    10mm