  • AT40K20LV-3BQC
AT40K20LV-3BQC
advertisement
Manufacturer No:
AT40K20LV-3BQC
HK JDW NO:
69-AT40K20LV-3BQC
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
1.6mm mm FPGAs TQFP 0.5mm mm 144
Quantity:
In Stock : 1373
Step5Bar-code shipping tag
AT40K20LV-3BQC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    144
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    MAXIMUM USABLE GATES 30000
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    78
  • RAM Size
    256B
  • Organization
    1024 CLBS, 20000 GATES
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    256
  • Number of Gates
    10000
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    3.4 ns
  • Number of CLBs
    1024
  • Number of Equivalent Gates
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm