  • AT27C4096-55JU
AT27C4096-55JU
advertisement
Manufacturer No:
AT27C4096-55JU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27C4096-55JU
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT27C4096-55JU
Description:
5V V Surface Mount Memory IC AT27C4096 4 Mb kb 16.66mm mm 40mA mA
Quantity:
In Stock : 500
Step5Bar-code shipping tag
AT27C4096-55JU
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.386605g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    55GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT27C4096
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    55ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • I/O Type
    COMMON
  • Height
    4.57mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm