  • AST3TQ-40.000MHZ-2
AST3TQ-40.000MHZ-2
advertisement
Manufacturer No:
AST3TQ-40.000MHZ-2
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AST3TQ-40.000MHZ-2
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AST3TQ-40.000MHZ-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -50°C~90°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    AST3TQ
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    TCXO
  • Additional Feature
    BULK
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±280ppb
  • Output
    LVCMOS
  • Base Resonator
    Crystal
  • Current - Supply (Max)
    7mA
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 1.9mm
  • Operating Frequency
    40MHz
  • Rise Time-Max
    4ns
  • Fall Time-Max
    4ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm