  • ASMD185F-2
ASMD185F-2
advertisement
Manufacturer No:
ASMD185F-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-ASMD185F-2
Package:
2-SMD
Datasheet:
ASMD185F-2
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.85A 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
ASMD185F-2
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    2-SMD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PolySwitch®, ASMD
  • Size / Dimension
    0.343Lx0.250W 8.70mmx6.36mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Polymeric
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Current - Max
    40A
  • Hold Current
    1.85A
  • Voltage - Max
    16V
  • Time to Trip
    11.3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    32mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    126mOhm
  • Trip Current
    3.7A
  • Thickness (Max)
    0.118 3.00mm