  • ASA2-40.970MHZ-L-T
ASA2-40.970MHZ-L-T
advertisement
Manufacturer No:
ASA2-40.970MHZ-L-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ASA2-40.970MHZ-L-T
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ASA2-40.970MHZ-L-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ASA
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    XO (Standard)
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Voltage - Supply
    1.8V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    40.97MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    HCMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Frequency
    40.97MHz
  • Power Supplies
    1.8V
  • Max Supply Current
    5mA
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm