  • AS03608MR-LW100-R
AS03608MR-LW100-R
advertisement
Manufacturer No:
AS03608MR-LW100-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
HK JDW NO:
622-AS03608MR-LW100-R
Description:
SPEAKER 1 W 8 OHM 91 DB 500 HZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AS03608MR-LW100-R
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Shape
    Round
  • Material - Cone
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Material - Magnet
    Nd-Fe-B
  • Operating Temperature
    -30°C~60°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AS
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    General Purpose
  • Technology
    Magnetic
  • Impedance
    8Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    500Hz
  • Power - Max
    1.5W
  • Frequency Range
    500Hz~4.5kHz
  • Power - Rated
    1W
  • Port Location
    Top
  • Efficiency - dBA
    91.00
  • Efficiency - Type
    Sound Pressure Level (SPL)
  • Efficiency - Testing
    100mW/100mm
  • Distortion Rating
    Out of Bounds
  • Height Seated (Max)
    0.181 4.60mm