  • AS01708MR-2-LW100-R
AS01708MR-2-LW100-R
advertisement
Manufacturer No:
AS01708MR-2-LW100-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
HK JDW NO:
622-AS01708MR-2-LW100-R
Package:
Datasheet:
Description:
SPEAKER .5 W 8 OHM 90 DBA 850 HZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AS01708MR-2-LW100-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Shape
    Round
  • Material - Cone
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Material - Magnet
    Nd-Fe-B
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AS
  • Size / Dimension
    0.669Dia 17.00mm
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    General Purpose
  • Technology
    Magnetic
  • Impedance
    8Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    850Hz
  • Power - Max
    1W
  • Frequency Range
    850Hz~10kHz
  • Power - Rated
    500mW
  • Port Location
    Top
  • Efficiency - dBA
    90.00
  • Efficiency - Type
    Sound Pressure Level (SPL)
  • Efficiency - Testing
    100mW/100mm
  • Distortion Rating
    Out of Bounds
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm