  • ARD30012Z
ARD30012Z
advertisement
Manufacturer No:
ARD30012Z
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ARD30012Z
Package:
Module, Pin Contacts
Datasheet:
ARD30012Z
Purchasing and Inquiry
ARD30012Z Overview
ARD30012Z Features
Bulk package
ARD30012Z Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works ARD30012Z RF Switches applications.
  • Cellular infrastructures
  • IF switching
  • Smart metering
  • High speed filter selection
  • ISM
  • Dual-band applications
  • Wireless communications
  • Mobile devices
  • Wireless Local Loop
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
ARD30012Z
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ARD30012Z.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Module, Pin Contacts
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
  • Body Length or Diameter
    78mm
  • Circuit
    SP6T
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Test Frequency
    8GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Electrical Life
    5000000 Cycle(s)
  • Relay Type
    RF COAXIAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    0.1A
  • Coil Resistance
    171Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .1A@30VAC
  • Operate Time
    20 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .1A@30VDC
  • Coil Power
    840mW
  • Frequency Range
    1GHz~13GHz
  • Operating Frequency-Max
    13000MHz
  • Contact Voltage(AC)-Max
    30V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    FAILSAFE
  • Insertion Loss
    0.3dB (max)
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Isolation
    70dB (min)
  • Operating Frequency-Min
    8000MHz
  • VSWR
    1.5
  • Input Power-Max (CW)
    120W
  • Coil Voltage(DC)-Max
    12V
  • Coil Current(DC)-Max
    0.07A
  • Switching Time
    20 ms
  • Body Height
    39.5mm