  • APX824-23W5G-7
APX824-23W5G-7
advertisement
Manufacturer No:
APX824-23W5G-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-APX824-23W5G-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
APX824-23W5G-7
Description:
5 Terminals 5-Pin APX824 Voltage supervisor1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
APX824-23W5G-7 Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. It is packaged with Tape & Reel (TR). There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. In this IC management you will find SC-74A, SOT-753 functions for you to refer to. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. The package peak reflow temperature is specified to be 260. By Surface Mount, IC management has been mounted. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. A total of 5 pins are located on this power management. Power managment ic pin count is 5. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 1.1V. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 5.5V volts. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. You should set the supervisor's temperature during -40°C~85°C TA . There is an output voltage of Push-Pull, Totem Pole from this supervisor when it is operating. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 40μA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using APX824, the base power ics number. The maximum supply temperature is 40μA. The power management has 1 monitored inputs.
APX824-23W5G-7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.1V
40μA operating supply current
APX824-23W5G-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated APX824-23W5G-7 Voltage Supervisors applications.
  • Automotive power systems
  • Important electronics for automotive safety
  • Household appliances
  • Radio
  • Personal computers
  • Electric heating appliances
  • Efficient information transmission
  • Radar
  • Solar power charger
  • Satellite navigation
Step5Bar-code shipping tag
APX824-23W5G-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    APX824
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Operating Supply Current
    40μA
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.25V
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.2V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.3V
  • Undervoltage Threshold
    2.2V
  • Overvoltage Threshold
    2.3V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    280 ms
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.7mm