  • APTGT50SK170T1G
APTGT50SK170T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT50SK170T1G
HK JDW NO:
523-APTGT50SK170T1G
Package:
SP1
Datasheet:
APTGT50SK170T1G
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 75A 12-Pin Case SP-1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT50SK170T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP1
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    312W
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    312W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    75A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Input Capacitance
    4.4nF
  • Turn On Time
    450 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1100 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.4nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.4 V
  • Height
    11.5mm
  • Length
    51.6mm
  • Width
    40.8mm