  • APTGT200SK60TG
APTGT200SK60TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT200SK60TG
HK JDW NO:
523-APTGT200SK60TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT200SK60TG
Description:
IGBT MODULE 600V 290A 625W SP4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT200SK60TG
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    12.3nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    625W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    625W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.9V
  • Max Collector Current
    290A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    12.3nF
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 200A