  • APT50GF60JU2
APT50GF60JU2
advertisement
Manufacturer No:
APT50GF60JU2
HK JDW NO:
523-APT50GF60JU2
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT50GF60JU2
Description:
IGBT MODULE 600V 75A 277W SOT227
Step5Bar-code shipping tag
APT50GF60JU2
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    30.000004g
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    277W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    40μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Input Capacitance
    2.25nF
  • Turn On Time
    103 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    450 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.25nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.7 V
  • Height
    9.6mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.4mm