  • APTGT100A60TG
APTGT100A60TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT100A60TG
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT100A60TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT100A60TG
Description:
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT100A60TG
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    340W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    340W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.9V
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    6.1nF
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    370 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.1nF @ 25V