  • APT40GP60B2DQ2G
APT40GP60B2DQ2G
advertisement
Manufacturer No:
APT40GP60B2DQ2G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT40GP60B2DQ2G
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT40GP60B2DQ2G
Description:
IGBT 600V 100A 543W TMAX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT40GP60B2DQ2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS 7®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    543W
  • Current Rating
    40A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    543W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    100A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    49 ns
  • Test Condition
    400V, 40A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    160 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    135nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/64ns
  • Switching Energy
    385μJ (on), 350μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V