  • APHHS1005LZGCK-V
APHHS1005LZGCK-V
advertisement
Manufacturer No:
APHHS1005LZGCK-V
HK JDW NO:
432-APHHS1005LZGCK-V
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
LED GREEN CLEAR 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
APHHS1005LZGCK-V
  • Wavelength - Dominant
    525nm
  • Height (Max)
    0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension
    1.00mm Lx0.50mm W
  • Number of Terminations
    2
  • Color
    Green
    1
  • Terminal Pitch
    0.9mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.65V
  • Viewing Angle
    140°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    2mA
  • Lens Size
    0.80mmx0.50mm
  • Luminous Intensity
    40.0 mcd
  • Millicandela Rating
    40mcd
  • Wavelength - Peak
    515nm
  • Forward Current-Max
    0.025A
  • Overall Height
    0.5mm