  • VLMY3001-GS18
VLMY3001-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLMY3001-GS18
HK JDW NO:
879-VLMY3001-GS18
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMY3001-GS18
Description:
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
Step5Bar-code shipping tag
VLMY3001-GS18
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Published
    2016
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 13"
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    VLM3001
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    2mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    13 mcd
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Forward Current-Max
    0.015A
  • Wavelength - Dominant
    588nm
  • Height
    1.85mm