  • AP1512A-12K5L-U
AP1512A-12K5L-U
advertisement
Manufacturer No:
AP1512A-12K5L-U
HK JDW NO:
233-AP1512A-12K5L-U
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1512A-12K5L-U
Description:
5 Terminals 4.5V 6-Pin AP1512A DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 50kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 5296
Step5Bar-code shipping tag
AP1512A-12K5L-U
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    AP1512A
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Frequency - Switching
    50kHz
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height Seated (Max)
    4.85mm