  • AP1501A-K5G-13
AP1501A-K5G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501A-K5G-13
HK JDW NO:
233-AP1501A-K5G-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501A-K5G-13
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
AP1501A-K5G-13 Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. There are 5 terminations in this voltage regulator. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. The harley voltage regulator is available as a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package to save space. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. The adjusting voltage regulator generates Adjustable output. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. -20°C~85°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 150kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V. Voltage regulator's input voltage can reach 40V. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 12V. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. Voltage regulator is capable of giving voltage at 37V volts. The switching regulator operation is carried out by 5 pins. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 1.23V. A maximum output current of 5A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. With a maximum output voltage of 37V, DC DC switching regulator has a very high efficiency. A harley voltage regulator operates with a 40V supply voltage.
AP1501A-K5G-13 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
Operating supply voltage of 40V
AP1501A-K5G-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP1501A-K5G-13 Voltage Regulators applications.
  • Elevator lighting
  • Post equipment
  • Computer-related products
  • Milling machines
  • Industrial robots
  • Computer application technology
  • Injection molding machinery
  • Geothermal power
  • Current source circuits
  • Lathes
Step5Bar-code shipping tag
AP1501A-K5G-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    72 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    37V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    37V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1.23V
  • Height
    4.85mm
  • Length
    10.54mm
  • Width
    9.65mm