  • AP1501A-33T5G-U
AP1501A-33T5G-U
advertisement
Manufacturer No:
AP1501A-33T5G-U
HK JDW NO:
233-AP1501A-33T5G-U
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AP1501A-33T5G-U
Description:
5 Terminals 5-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube TO-220-5
Quantity:
In Stock : 2728
Step5Bar-code shipping tag
AP1501A-33T5G-U
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency
    173kHz