  • AP1501A-12K5G-13
AP1501A-12K5G-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1501A-12K5G-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP1501A-12K5G-13
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AP1501A-12K5G-13
Description:
5 Terminals 4.5V 6-Pin AP1501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
AP1501A-12K5G-13 Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. This harley voltage regulator has 5 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The space-saving TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package is available for this voltage regulator. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -20°C~85°C TA. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 150kHz. Voltage regulators like this one can operate at least with 4.5V as the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage. The maximum input voltage of this voltage regulator 12v is 40V. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 24V is provided. There is a subcategory of this regulator voltage called Switching Regulator or Controllers. AP1501 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. Voltage can be produced at 12V volts by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, there are 6 pins that must be connected. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 5A A. With 40V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate.
AP1501A-12K5G-13 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
6 pins
Operating supply voltage of 40V
AP1501A-12K5G-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AP1501A-12K5G-13 Voltage Regulators applications.
  • Computer rooms
  • Planers
  • Driver circuits
  • Automatic plug-in machines
  • Industrial controllers
  • Analog precision reference circuits
  • Alternators
  • Production lines
  • Game consoles
  • Boring machines
Step5Bar-code shipping tag
AP1501A-12K5G-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1501
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.85mm