  • AOK40B65H1
AOK40B65H1
advertisement
Manufacturer No:
AOK40B65H1
HK JDW NO:
62-AOK40B65H1
Description:
Quantity:
In Stock : 3299
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
AOK40B65H1
    18 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Alpha IGBT™
  • Published
    2011
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Power - Max
    300W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    346 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    63nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C