  • ANT-418-CW-QW
ANT-418-CW-QW
advertisement
Manufacturer No:
ANT-418-CW-QW
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-ANT-418-CW-QW
Package:
Datasheet:
ANT-418-CW-QW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ANT-418-CW-QW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Connector Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    CW
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    RP-SMA Male
  • Applications
    Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
  • Construction
    COAXIAL
  • Frequency
    418MHz
  • Operating Temperature (Max)
    90°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Impedance
    50Ohm
  • Bandwidth
    80MHz
  • Gain
    2.9dBi
  • Frequency Range
    380MHz~450MHz
  • RF/Microwave Device Type
    ANTENNA-OTHER
  • RF Family/Standard
    General ISM
  • Antenna Type
    Whip, Straight
  • VSWR
    1.9
  • Number of Bands
    1
  • Frequency Group
    UHF 300MHz~1GHz
  • Frequency (Center/Band)
    380MHz 410MHz 450MHz
  • Omnidirectional
    YES
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    178.0032mm
  • Length
    178mm