  • AMCA31-2R450G-S1F-T3
AMCA31-2R450G-S1F-T3
advertisement
Manufacturer No:
AMCA31-2R450G-S1F-T3
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AMCA31-2R450G-S1F-T3
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMCA31-2R450G-S1F-T3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    AMCA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Bluetooth, Wi-Fi, WLAN
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Frequency
    2.45GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Power - Max
    3W
  • Bandwidth
    100MHz
  • Gain
    0.5dBi
  • Max Frequency
    2.45GHz
  • Frequency Range
    2.405GHz~2.495GHz
  • RF Family/Standard
    Bluetooth, WiFi
  • Antenna Type
    Chip
  • VSWR
    2
  • Number of Bands
    1
  • Frequency Group
    UHF 2GHz~3GHz
  • Frequency (Center/Band)
    2.4GHz
  • Height
    1.4mm
  • Height (Max)
    0.047 1.20mm