  • ALC80E623KP063
ALC80E623KP063
advertisement
Manufacturer No:
ALC80E623KP063
HK JDW NO:
417-ALC80E623KP063
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC80 62000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.969Dia 50.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC80E623KP063
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    62000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    9mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17.79A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.09A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm