  • ALC70E162FP500
ALC70E162FP500
advertisement
Manufacturer No:
ALC70E162FP500
HK JDW NO:
417-ALC70E162FP500
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC70 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC70E162FP500
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.772Dia 45.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    1600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    144mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    107mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.09A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.29A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm