  • AIUR-02H-560K
AIUR-02H-560K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-02H-560K
HK JDW NO:
5-AIUR-02H-560K
Datasheet:
AIUR-02H-560K
Description:
FIXED IND 56UH 900MA 145 MOHM TH
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-02H-560K
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    AIUR-02H
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Shielding
    NO
  • Current Rating
    900mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    145mOhm Max
  • Max DC Current
    1.48A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 2.52MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Diameter
    8.5mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm