  • AHA475M2AF24T-F
AHA475M2AF24T-F
advertisement
Manufacturer No:
AHA475M2AF24T-F
HK JDW NO:
192-AHA475M2AF24T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHA475M2AF24T-F
Description:
AHA 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 50mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHA475M2AF24T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    85mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10mm
  • Width
    8.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    AHA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    63.5Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3933
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    50mA