  • AGQ210S12Z
AGQ210S12Z
advertisement
Manufacturer No:
AGQ210S12Z
HK JDW NO:
590-AGQ210S12Z
Package:
Datasheet:
AGQ210S12Z
Description:
Low Signal Relays - PCB RELAY DPDT 1A POLAR 12VDC SMD
Step5Bar-code shipping tag
AGQ210S12Z
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    AGQ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    10.6mm
  • Body Breadth
    7.2 mm
  • Physical Dimension
    10.6mm x 7.2mm x 5.4mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Relay Type
    Telecom
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@125VAC
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Power Consumption
    100mW
  • Coil Power
    100mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1500 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    37.5VA@125VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@110VDC
  • Body Height
    5.4mm