  • AGQ20TS24Z
AGQ20TS24Z
advertisement
Manufacturer No:
AGQ20TS24Z
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AGQ20TS24Z
Package:
Datasheet:
AGQ20TS24Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AGQ20TS24Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AGQ TH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.5kOhm
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    9.6mA
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC