  • AGP15-400-E3/54
AGP15-400-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
AGP15-400-E3/54
HK JDW NO:
884-AGP15-400-E3/54
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AGP15-400-E3/54
Description:
Avalanche Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1.5A -65°C~175°C 5μA @ 400V Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
AGP15-400-E3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Base Part Number
    AGP15
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Avalanche
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Reverse Recovery Time
    2 μs
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Reverse Voltage
    400V