  • AFT20P060-4NR3
AFT20P060-4NR3
advertisement
Manufacturer No:
AFT20P060-4NR3
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-AFT20P060-4NR3
Package:
OM780-4
Datasheet:
Description:
Transistors RF MOSFET AF1 2GHz 60W OM780-4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AFT20P060-4NR3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    OM780-4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    65V
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    2.17GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Temperature (Max)
    225°C
  • Configuration
    Single
  • Current - Test
    450mA
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    LDMOS (Dual)
  • Gain
    18.9dB
  • Power - Output
    6.3W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    28V