  • AFK476M25D16T-F
AFK476M25D16T-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK476M25D16T-F
HK JDW NO:
192-AFK476M25D16T-F
Datasheet:
AFK476M25D16T-F
Description:
AFK 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 240mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1896
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AFK476M25D16T-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    11.8μA
  • Ripple Current
    240mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    360mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    240mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    5.8mm