  • AFK336M50X16B-F
AFK336M50X16B-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK336M50X16B-F
HK JDW NO:
192-AFK336M50X16B-F
Datasheet:
AFK336M50X16B-F
Description:
AFK 33μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 146.3mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AFK336M50X16B-F
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Part Status
    Discontinued
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3126
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0165mA
  • Ripple Current
    146.3mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    680mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    146.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    195mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.323 8.20mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm