  • AEVT400-C
AEVT400-C
advertisement
Manufacturer No:
AEVT400-C
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
HK JDW NO:
49-AEVT400-C
Package:
Datasheet:
Description:
AEVT400 SERIES 400A DC CONTACTOR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AEVT400-C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AEVT400-C.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Altran Magnetics, LLC
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    AEVT400
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads with Connector
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    18 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    1.8kVDC - Max
  • Release Time
    15 ms
  • Must Operate Voltage
    19 VDC
  • Contact Rating (Current)
    400 A
  • Coil Power
  • Must Release Voltage
    9 VDC