  • ADP5310AREZN-255R7
ADP5310AREZN-255R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP5310AREZN-255R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP5310AREZN-255R7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description:
16 Terminals 2.7V 16-Pin ADP5310 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 3 Outputs 400kHz~1.4MHz Tape & Reel (TR) 50mA 300mA 800mA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ADP5310AREZN-255R7 Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. As you can see, this harley voltage regulator contains 16 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. The space-saving 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 3 outputs. This DC DC switching regulator generates Adjustable (Fixed) output on its output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. 400kHz~1.4MHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 2.7V. As shown in the table below, adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 0.8V 2.55V. Featuring a 50mA 300mA 800mA output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. 15V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 6V as the nominal input voltage. DC/DC regulators of this type are part of the ADP5310 family of voltage regulator 12vs. A voltage of 2.55V volts can be produced by voltage regulator. There are 16 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. Based on the maximal adjusting voltage regulator's output voltage of 5V, adjusting voltage regulator can be operated easily.
ADP5310AREZN-255R7 Features
3 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
16 pins
ADP5310AREZN-255R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP5310AREZN-255R7 Voltage Regulators applications.
  • Computer monitoring equipment of building
  • Post equipment
  • ATMs
  • Electrical power transmission
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Energy management systems
  • Textile machinery
  • Laboratories
  • USB circuits
  • Various precision measuring instruments
Step5Bar-code shipping tag
ADP5310AREZN-255R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP5310
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    3
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.55V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA 300mA 800mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V 2.55V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    400kHz~1.4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Voltage - Output (Max)
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm