  • ADP2108AUJZ-3.3-R7
ADP2108AUJZ-3.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2108AUJZ-3.3-R7
HK JDW NO:
84-ADP2108AUJZ-3.3-R7
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
5 Terminals 2.3V 5-Pin ADP2108 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Purchasing and Inquiry
ADP2108AUJZ-3.3-R7 Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this voltage regulator. In this voltage regulator, there are a total of 5 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TA temperature while operating. 3MHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.3V. The maximum input voltage of this voltage regulator 12v is 5.5V. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. Voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 3.6V to meet the operation requirements. This voltage regulator is included in the Switching Regulator or Controllers subcategory. ADP2108 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. A voltage of 3.3V volts can be produced by voltage regulator. There are 5 pins used for switching regulator operation. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 3.3VV. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 600mA A. Without external influences, harley voltage regulator consumes 18μAA of quiescent current. The voltage regulator operates with a supply current of 30μAmps.
ADP2108AUJZ-3.3-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
ADP2108AUJZ-3.3-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP2108AUJZ-3.3-R7 Voltage Regulators applications.
  • Computer rooms
  • Computer application technology
  • Elevator lighting
  • Textile machinery
  • Precision electronic equipment
  • Remotely powered electric motors
  • Television equipment
  • Driver circuits
  • Sink circuits
  • Linear guide
Step5Bar-code shipping tag
ADP2108AUJZ-3.3-R7
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP2108
  • Function
    Step-Down
  • Efficiency
    95 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    30μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    18μA
  • Accuracy
    2 %
  • Topology
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    3MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm