  • ADP3820AR-42
ADP3820AR-42
advertisement
Manufacturer No:
ADP3820AR-42
HK JDW NO:
84-ADP3820AR-42
Package:
SOIC N
Datasheet:
ADP3820AR-42
Purchasing and Inquiry
ADP3820AR-42 Overview
The SOIC N package is suitable for it. Analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used in this device. The number of channels available is 1. The device has 8 pins in total. A Bulk case is included with the product. Surface Mount is the mount number for this part. Supply voltage should not fall below 4.5V volts for this part. An electrical component of the type Power Management Circuits can be found here. It is recommended that the chip's supply voltage not exceed 15V volts. This device cannot be activated with a value less than -20°C. A temperature below 85°C is suggested for use. In total, it has 8 pins. The output voltage of the device is 4.2V.
ADP3820AR-42 Features
Available in SOIC N Package
with 8 Pins
ADP3820AR-42 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. ADP3820AR-42 Battery Management ICs applications.
  • IH rice cooker
  • On-board battery charger
  • Golf cars
  • Wearables
  • Grid power infrastructure
  • Lifts and cranes
  • UAV
  • Sports cars
  • Passenger boats
  • Service robotics
Step5Bar-code shipping tag
ADP3820AR-42
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC N
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    15V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    1mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Voltage - Output
    4.2V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm