  • ADP3120AJRZ-RL
ADP3120AJRZ-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADP3120AJRZ-RL
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-ADP3120AJRZ-RL
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADP3120AJRZ-RL
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Inverting, Non-Inverting 2 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) ADP3120A Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
ADP3120AJRZ-RL Overview
A higher degree of flexibility is achieved by adopting its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.A packaging method of Tape & Reel (TR) is used.2 drivers are incorporated for its configuration.Surface Mount is mounted in the way of the device.WGate driversh a 4.6V~13.2V supply voltage, gate drivers is able to demonstrate Gate driverss superiorGate driversy.Gate type N-Channel MOSFET has been used in its design.-20°C~150°C TJ is the allowed temperature range for this device.Mosfet driver uses Inverting, Non-Inverting as Mosfet drivers input type.Its configuration starts with 8 terminations.The base part number ADP3120A refers to a number of related parts.In this case, Surface Mount indicates how the device is to be mounted.In the device, there are 8 pins.A voltage of 12V is required for its operation.1.5A is the maximum output current.Its subcategory of MOSFET Drivers contains various useful electronic components.There are 8 component pins on the board.This device supports a current output of 700μA at the output.To ensure high stability, the supply current should be kept at 5mA.Mosfet gate drivers produces a voltage of 35V.
ADP3120AJRZ-RL Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
2 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
8 pins
ADP3120AJRZ-RL Applications
There are a lot of ON Semiconductor ADP3120AJRZ-RL gate drivers applications.
  • DC-DC Converters
  • Refrigerator
  • Solar power supplies
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • Smart Phones
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS)
  • Motor Drives
  • Motor controllers
  • Motor Control
  • Active filtering
Step5Bar-code shipping tag
ADP3120AJRZ-RL
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Voltage - Supply
    4.6V~13.2V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP3120A
  • Pin Count
  • Output Voltage
    35V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Current
    700μA
  • Max Supply Current
    5mA
  • Propagation Delay
    70 ns
  • Input Type
    Inverting, Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    70 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    20ns 11ns
  • Channel Type
    Synchronous
  • Number of Drivers
    2
  • Turn On Time
    0.045 µs
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • High Side Driver
    YES
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2V
  • Turn Off Time
    0.07 µs
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm