  • ADP2504ACPZ-3.5-R7
ADP2504ACPZ-3.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2504ACPZ-3.5-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2504ACPZ-3.5-R7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
10 Terminals 2.3V 10-Pin ADP2504 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.5MHz Tape & Reel (TR) 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADP2504ACPZ-3.5-R7 Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. This harley voltage regulator has 10 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the 10-VFDFN Exposed Pad, CSP package. 1 outputs of voltage regulator are configured. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~125°C TA. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 2.5MHz. Input voltage 2.3V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) amounts to 3.5V. A regulator with this 260 peak reflow temperature is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 3.6V as the nominal input voltage. In terms of category, this voltage regulator 12v falls into the Switching Regulator or Controllers category. DC/DC regulators of this type are part of the ADP2504 family of voltage regulator 12vs. The voltage DC DC switching regulator can produce is 3.5V volts. In order to operate voltage regulator, there are 10 pins that must be connected. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 2.8V. Voltage regulator's maximal output current reaches 1A A to meet the operation requirements. A maximum voltage of 5.5V can be obtained from the regulator voltage. Switching regulators such as this operate from voltages of 5.5V. The voltage regulator operates with a supply current of 50μAmps.
ADP2504ACPZ-3.5-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V
ADP2504ACPZ-3.5-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP2504ACPZ-3.5-R7 Voltage Regulators applications.
  • Alternators
  • Digital display device
  • Game consoles
  • Telecommunications equipment
  • Computer-related products
  • Lathes
  • Solar power plants
  • USB circuits
  • Grinders
  • Surface processing equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADP2504ACPZ-3.5-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP2504
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.5V
  • Topology
    Buck-Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.5MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.8V
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm