  • ADP2165ACPZ-1.5-R7
ADP2165ACPZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2165ACPZ-1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP2165ACPZ-1.5-R7
Package:
24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
24 Terminals 2.7V 24-Pin ADP2165 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 250kHz~1.4MHz Cut Tape (CT) 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADP2165ACPZ-1.5-R7 Overview
Using the Cut Tape (CT) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. During the development of this harley voltage regulator, 24 terminations were made. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. There is a 24-WFQFN Exposed Pad, CSP package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs of voltage regulator are configured. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. DC-DC switching regulators reach 250kHz~1.4MHz switching frequencies. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.7V is required for this voltage regulator to operate. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 1.5V. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 5V is provided. This DC/DC regulator belongs to the ADP2165 family. The voltage DC DC switching regulator can produce is 1.5V volts. There are 24 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 1.5V volts. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 5A A. A harley voltage regulator operates with a 5.5V supply voltage.
ADP2165ACPZ-1.5-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
24 pins
Operating supply voltage of 5.5V
ADP2165ACPZ-1.5-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP2165ACPZ-1.5-R7 Voltage Regulators applications.
  • Imported equipment
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Milling machines
  • Nuclear power plants
  • Sensitive electronic devices
  • Medical equipment
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Laboratories
  • Special machining machine tools
  • Product burn-in
Step5Bar-code shipping tag
ADP2165ACPZ-1.5-R7
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP2165
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    250kHz~1.4MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    24-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ