  • ADE7156ASTZF16
ADE7156ASTZF16
advertisement
Manufacturer No:
ADE7156ASTZF16
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADE7156ASTZF16
Package:
64-LQFP
Datasheet:
ADE7156ASTZF16
Purchasing and Inquiry
ADE7156ASTZF16 Overview
Packed in a Tray. This package has the 64-LQFP extension. A Single Phase meter can be used with it as well. This item is available in Surface Mount. The operational temperature at -40°C~85°C has been increased. There is a 2.4V~3.7V power supply used in this device. See more similar parts on ADE7156. . Its low-level I/O ports are powered by a voltage of 0.4V 0.8V. There is a voltage value of 1.3V 2V 2.4V on this device as it is designed for high-level I/Os. The part has 64 terminations. ANALOG CIRCUIT IC with PMIC technology. There is a normal voltage requirement for the part of 3.3V. In order to operate this device, it needs a voltage of 2.4V or higher. You should keep the voltage that goes to the device under 3.7V. There are 64 pins that are joined together. In this case, it is a 64 solution for logic gate applications. There is no need for tools to install or dismount this device as it has been designed as a Surface Mount device. It should be noted that this is a Other Analog ICs for specialized needs. The supply current should be set to 4mA to keep the PMIC working normally. There is a general requirement for the device to be powered by 3.3V power supplies. A memory chip must have a voltage no greater than 5.3mA to work properly.
ADE7156ASTZF16 Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
ADE7156ASTZF16 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADE7156ASTZF16 Energy Metering ICs applications.
  • Power monitoring instruments
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Power monitoring/power budgeting
  • Telecom Infrastructure
  • PCs/servers
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Industrial Equipment
  • General Purpose Energy Measurement
Step5Bar-code shipping tag
ADE7156ASTZF16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADE7156
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.7V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    4mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    5.3mA
  • Input Impedance
    770kOhm
  • Meter Type
    Single Phase
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.4V 0.8V
  • Voltage - I/O High
    1.3V 2V 2.4V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm