  • AD5282BRU50-REEL7
AD5282BRU50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5282BRU50-REEL7
HK JDW NO:
84-AD5282BRU50-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5282BRU50-REEL7
Description:
16 Terminations5V 16 Pin AD5282 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5282BRU50-REEL7 Overview
The package contains 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.You will find here 2 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.The digi devices show 16 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to supply 4.5V~16.5V ±5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Family AD5282 includes pentometer.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 16 pins.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.When the supply voltage is 15V, the potentiometer conducts.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 25μA.The frequency 400kHz maintains high accuracy.Maximum supply current is 100nA.When the current is 100nA, potentiameter consumes quiescent current.Transferring data requires 310 kHz bandwidth.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 4.5V volts.
AD5282BRU50-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
Quiescent Current at 100nA
AD5282BRU50-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5282BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Calibration instrumentation
  • Power supply
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Audio level control
  • Testing equipment
  • Speakers
  • Matching Linear Impedance
  • Medical equipment
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
AD5282BRU50-REEL7
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Voltage - Supply
    4.5V~16.5V ±5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5282
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.15 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    5.5V
  • -3db Bandwidth
    310 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    4.5V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm