  • AD5262BRU20
AD5262BRU20
advertisement
Manufacturer No:
AD5262BRU20
HK JDW NO:
84-AD5262BRU20
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5262BRU20
Description:
16 Terminations5V 16 Pin AD5262 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5262BRU20 Overview
A package containing 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.The pentometer is stored from Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.256 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 16 is intended.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 20000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 16 pins.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 4.5V~16.5V ±5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 20kOhm.Family AD5262 includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 15V.The supply current needs to be operated in the range of 25μA.The frequency of 25MHz allows it to maintain high accuracy.A maximum supply current of 1μA can be handled by digital potentiometer.There are 310 kHz bandwidth to transfer data.Use a dual supply voltage of 5.5V for this pentometer.Dual supply voltage up to 4.5V ensures stable power.
AD5262BRU20 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5262BRU20 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5262BRU20 Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Adjusting the LCD Display
  • Gas detection circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power meter
  • Modern office equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Stereo
  • Programmable voltage regulator
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
AD5262BRU20
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cascade Pin
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Voltage - Supply
    4.5V~16.5V ±5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5262
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    1μA
  • Bandwidth
    0.31 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    5.5V
  • -3db Bandwidth
    310 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    4.5V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    20000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm