AD5254BRU100-RL7
AD5254BRU100-RL7
84-AD5254BRU100-RL7
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
20 Terminations2.5V 20 Pin AD5254 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5254BRU100-RL7 Overview
A package containing it contains 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.It is designed 20 terminations.The following programmable potentiometer includes 4 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.On the digi devices, you can see the 20 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~105°C.Flow can be restricted using 100kOhm.The AD5254 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 20 pins on it.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONThe supply current needs to be operated within the range of 3μA in order to deliver its performance.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 5μA.There is a quiescent current consumption at 5μA.To transfer data, there are 4MHz bandwidths available.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.Dual supply voltages up to 2.25V are used to ensure stable power.
AD5254BRU100-RL7 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 5μA
AD5254BRU100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5254BRU100-RL7 Digital Potentiometers applications.
- Used as programmable gain amplifier
- Household appliances
- Instrumentation (gain or offset adjustment)
- Adjustable current control
- Sensor trimming instrumentation
- Automotive electronics
- Matching Linear Impedance
- Voltage resistance conversion
- Analogue circuit
- Wheatstone bridges
Package
AD5254BRU100-RL7
Analog Devices Inc.84-AD5162BRMZ2.510-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5243BRMZ1010-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5220BRMZ1008-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5160BRJZ10-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ10-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5290YRMZ5010-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ50-RL7SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5245BRJZ100-R2SOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5241BRUZ10014-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5220BRZ108-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare