  • AD5248BRMZ10-RL7
AD5248BRMZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5248BRMZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5248BRMZ10-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5248BRMZ10-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5248 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5248BRMZ10-RL7 Overview
Package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.There are 256 positions in pentometer.The terminations are set at 10.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices shows pins 10.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.This object belongs to the AD5248 family.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 10 pins on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Added features of this digital potentiometer include: IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 3.5μA range.The frequency 400kHz maintains high accuracy.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 3.5μA amps.Quiescent current is consumed at 3.5μA.There are 4.8MHz bandwidth to transfer data.
AD5248BRMZ10-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5248BRMZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5248BRMZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • PC
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjusting the LCD Display
  • Matching Linear Impedance
  • Voltage resistance conversion
  • Calibration instrumentation
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power calibration
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
AD5248BRMZ10-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    -20% +55%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5248
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm