  • AD5247BKSZ100-2RL7
AD5247BKSZ100-2RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKSZ100-2RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5247BKSZ100-2RL7
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description:
6 Terminations3V 6 Pin Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5247BKSZ100-2RL7 Overview
This file is contained in a package of 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 6.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.On the digi devices, you can see the 6 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 100kOhm.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Added features of this digital potentiometer include: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
AD5247BKSZ100-2RL7 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5247BKSZ100-2RL7 Applications
  • Refrigerator
  • Testing equipment
  • Low power system
  • Wheatstone bridges
  • Medical equipment
  • Joysticks
  • Matching Linear Impedance
  • Adjusting the LCD Display
  • Contrast control of monitors
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKSZ100-2RL7
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2mm